31 Mart 2020 Salı
Xiaomi güncellemeye kaldığı yerden devam ediyor

Xiaomi güncellemeye kaldığı yerden devam ediyor

Bir süredir güncellemelere ara veren Xiaomi bugünden itibaren güncelleme vermeye devam ediyor. İşte detaylar ve ilk güncellemeler…

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle akıllı telefon üreticileri perişan olmudu. Ancak güncellemeleri askıya alan Xiaomi güncelleme işine geri döndü.

Bu yıl Çin’de daha önce hiç görülmemiş bir salgın ortaya çıktı. Koranavirüs adlı bu salgın Çin’in Wuhan kentinde başladı ve neredeyse Avrupa’ya kadar uzandı. Bununla beraber Çinli şirketler ve akıllı telefon üreticileri de bu durumdan oldukça etkilendi. Örneğin Xiaomi geçtiğimiz gün Mi 10‘u Çin’de tanıtmıştı ancak Global tanıtımını ertelemek zorunda kaldı. Çinli şirket hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz hafta güncellemelerini askıya aldı. Ancak uzun bir aranın ardından bugün tekrar iş başı yapıldı ve şirket güncellemeleri tekrardan dağıtmaya başladı. Yani Xiaomi güncelleme vermeye devam ediyor.

Koranavirüs Xiaomi ile beraber diğer şirketleri de etkiledi. Örneğin OnePlus ve Huawei’de güncellemelerini bir süre askıya aldı. Ancak bugün Xiaomi tekrar işinin başına geçti ve güncellemelerini bazı cihazlar için yayınlamaya başladı. Mi CC9 Pro (Mi Not 10), Mi9, Mi8, Redmi K20 Pro, Mi9SE, Mi8SE, Mi6, Redmi K30 , Redmi K30 5G ve Mi10 gibi cihazlar bugün günlük kapalı beta romları ile tekrar güncellemelerini kavuştu. Bildiğiniz üzere Xiaomi güncelleme politikası öncelik olarak günlük beta romlar için daha sonra ise haftalık olarak halka açık şekilde yayınlanıyor.

Eğer bu hafta herhangi bir değişiklik olmaz ise haftalık güncelleme resmi olarak Perşembe günü yayınlanacak. Sizlerde birer Çin rom kullanıcısı iseniz ya da custom rom kullanıyorsanız EU rom da Perşembe ya da Cuma günü güncellemeyi yayımlayacaktır.